Santiago Calatrava - tvorca abstraktnej architektúry

by MichaelaHo 11. novembra 2014 15:58

Pred 500 rokmi sa náš svet rozdelil na dva tábory, na svet vedy a svet umenia. Vedci a technici dnes žijú vo vlastnom svete, sústreďujúc sa na funkčnosť a príčinu vecí, kým ostatní tieto veci používajú, napriek tomu, že nerozumejú ako fungujú.

Od okamihu tejto smutnej separácie nájdu umenie a veda len sporadicky spoločný prienik. A aj vďaka tomu dnes s fascináciou vzhliadame na diela renesančných umelcov a ich tvorbu považujeme za ideál kombinujúci oba typy vedomostí, krásu a umenie i technické know-how.

Santiago Calatrava jeden z najväčších svetových elitných architektov, sa po skončení štúdia architektúry rozhodol vrátiť späť do školy a získať titul zo stavebného inžiniera. Motiváciou k takémuto rozhodnutiu uňho bola práve snaha navrátiť sa k renesančným hodnotám a zmazať hranice medzi architektúrou a technikou.

Calatravové začiatky sa viažu najmä k mostom a vlakovým staniciam, ktorými dodal pozemnému staviteľstvu nový rozmer.

 

Obrat v jeho kariére nastal vďaka elegantnej a odvážnej Telekomunikačnej veži Montjuic v Barcelone.

Calatrava reprezentuje nový smer postavený na technickom know-how, no nemá nič spoločné s najmodernejšími technológiami. Jeho diela sú komplexné a majú antropomorfný charakter. Väčšinou používa biely betón, čím popiera materiálovú rôznorodosť a necháva vyniknúť tvarovú podstatu. Častými motívmi, z ktorých čerpá, sú ľudské telo a príroda.

 

Milwaukee Art Museum, jeho prvá stavba v Spojených štátoch, je známa pre svoje "krídla", ktoré sa otvárajú a zatvárajú v závislosti na polohe slnka.

Calatrava je taktiež tvorivý sochár a maliar, pri navrhovaní stavieb často využíva umelecké vedomosti z iných odborov a skĺbi ich do jedného celku. V roku 2005 usporiadal výstavu svojich umeleckých diel v New Yorkskom Metropolitan Museum of Art (Met), pod názvom „Santiago Calatrava: Sochárstvo v architektúre“. Výstavy jeho umeleckej tvorby sa objavili okrem iného aj v Nemecku, Anglicku, Španielsku a Taliansku. Je často označovaný ako tvorca abstraktnej architektúry.

 

Navrhovanie výškových stavieb začal s inovatívnym 54 poschodovým točitým vežiakom, ktorý nesie názov Turning Torso, nachádza sa v Malmö vo Švédsku a postavený bol v rokoch 1999 – 2003

 

Jeho komplex budov v jeho rodnej Valencii je tiež častým pútnickým miestom pre milovníkov architektúry.

Tags:

Architektúra | Články | Design

Calendar

<<  október 2019  >>
poutstštpisone
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

View posts in large calendar