Sauna v byte?

by MichaelaHo 2. októbra 2014 12:34

Sauny už dnes nie sú symbolom luxusu, práve naopak,  stali sa bežnou súčasťou nášho života a zdravého životného štýlu. Pravidelné saunovanie podporuje imunitu, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri liečení dýchacích ochorení, uvoľňuje napäté svalstvo a blahodarne pôsobí proti únave a stresu.  Sauny sú pomerne bežne zabudované v rodinných domoch. Vedeli ste však, že si môžete vychutnať sálajúce teplo sauny aj vo vašom byte?

Sauna v byte nemusí zostať nedostupným snom. Pri vhodne zvolenom riešení sa zmestí do akéhokoľvek bytu a priestoru. Budete sa síce musieť vzdať priestrannej odpočivárne a ochladzovacieho bazéna, no tieto miesta sa dajú ľahko nahradiť. Namiesto bazéna poslúži aj studená sprcha a obývačka sa ľahko zmení na oázu pokoja.

Aký typ sauny je najvhodnejší do bytu? Keďže je byt priestorovo obmedzený, optimálne riešenie predstavujú kabínové sauny, ktoré sa vyrábajú aj v malých rozmeroch. Zvyčajne sú to infrasauny. Najmenšie infrasauny majú jeden meter štvorcový a sedí sa v nich. Infrasauny pôsobia na princípe infračerveného svetla, ktoré zvnútra prehrieva telo a teplota je v nich citeľne nižšia, ako v klasických fínskych saunách. Kabínové infrasauny stačí zapojiť do klasickej zásuvky na 220V. Sú nenáročné na montovanie a údržbu.

 

Milovníci fínskej a parnej sauny si tiež prídu na svoje, pretože aj tieto druhy sauny existujú v zmenšenej verzii. Sú to malé kabíny s rozmermi približne 1,2x1,2 metra a takisto sú určené na sedenie. Kvalita fínskej a parnej sauny záleží najmä od výhrevného média, ktorým je piecka, väčšinou elektrická akumulačná.

Ako pripraviť priestor na saunu? Ak si chcete zadovážiť kabínovú saunu, treba si dôkladne rozmyslieť, kam ju umiestnite. Vhodné miesto je pre správny chod sauny kľúčové.

Miesto by malo byť suché, napríklad suchý kút v kúpeľni, priestor v hale, spálni, vo výklenku. Povrch, na ktorom bude umiestnené sauna, musí byť rovný. Sauna bude potrebovať vlastnú elektrickú prípojku, buď na 220V alebo 380V, záleží od typu vyhrievacieho média a ďalšiu prípojku na svetlo. Ak uprednostňujete parnú saunu, bude potrebné zaviesť na dané miesto aj vodu a kanalizáciu.

Ako je vidieť, pred inštaláciou je potrebné premyslieť mnoho detailov. Uľahčiť a sprehľadniť tento proces môže dopredu nakreslený pôdorys vašej kúpeľne či celého bytu. Vyhnete sa tak nepríjemným zisteniam a nepohodlným situáciám. Sen o vlastnej saune sa tak môže stať skutočnosťou!

Tags:

Bývanie | Články

Calendar

<<  október 2019  >>
poutstštpisone
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

View posts in large calendar